هشدارها

سفارش رژیم مخصوص

رژيم درمانی

سوالات رايج

متخصصین

ارتباط با ما

درباره ما

صفحه اصلی

کاهش وزن     افزایش وزن     دیابت     گیاه خواری    ورزشکاران

نقرس      قلبی و عروقی    بارداري     تعيين جنسيت     کبدچرب

شيردهي     تيروييد     فشار خون بالا     میگرن     دوران سالمندی

کلسیم بالا     غنی از آهن      تالاسمی     بیش فعالی کودکان     ضد آسم

 نقرس و دلایل ایجاد آن
 تغذیه در نقرس
 معجزه ویتامین C در درمان نقرس
   
   
   
   
   
   
   
   

 

دریافت رژیم بیماران نقرس

ثبت نام  رژیم 28 روزه

هزینه : 22000 تومان

----------------------------

 

نقرس(gout)چیست؟
نقرس نوعی بیماری آرتروز است كه در نتیجه تجمع بلورهای اسید اوریك در مفاصل ایجاد می شود. اسید اوریك یك ماده زاید و فرعی است كه از متابولیسم ماده آلی پورین حاصل می شود. پورین در اغلب غذاها وجود دارد. كنترل غیر نرمال اسید اوریك و بلورین شدن این تركیب در مفاصل باعث ایجاد آرتروز دردناك، سنگ كلیه، بلوكه شدن لوله های فیلتر كننده كلیه توسط اسید اوریك و نقصان كار كلیه می شود. این بیماری دارای ركورد قابل توجهی نسبت به تاریخچه سایر بیماری ها است.

 علائم نقرس
حمله حاد نقرس با درد شدید در مفصل آغاز می شود كه باعث احساس گرمی، تورم، قرمزی و حساسیت مفصل می شود. مفصل كوچك ابتدای شست پا رایج ترین محل برای حمله نقرس است. سایر مفاصل تحت حمله نقرس عبارتند از زانو، قوزك پا، مچ دست، انگشتان دست و آرنج. در بعضی افراد درد و حساسیت به قدری شدید است كه حتی كوچكترین تماس باعث ایجاد درد می شود. البته این حمله های دردناك معمولا در طول ساعت روز آرام تر می شود(بدون مصرف دارو یا با مصرف دارو). در موارد نادر، حمله دردناك برای هفته ها طول می كشد. افرادی كه این بیماری را تجربه كرده اند ، در طول سال ها چندین بار دچار حمله نقرس می شوند.
احتمال ابتلا
درصد ابتلا به نقرس در مردان نه برابر بیشتر از زنان است. این بیماری اغلب بعد از بلوغ و به خصوص در سن نزدیك به 75 سال (كمتر یا بیشتر) بروز می كند. در زنان بعد از یائسگی احتمال ابتلا به نقرس وجود دارد. اگر والدین شما مبتلا به نقرس باشند، احتمال ابتلای شما به این بیماری 20% خواهد بود.

فاكتورهای خطر برای ابتلا به نقرس
چاقی، اضافه وزن فوق العاده به خصوص در جوانی، مصرف نوشیدنی های الكلی سنگین ، فشار خون بالا و عملكرد غلط كلیه از جمله فاكتورهای خطرناك برای ابتلا به نقرس است. بعضی از داروها و بیماری ها ی خاص نیز باعث افزایش اسید اوریك می شوند.

 شست پا
مفصل ابتدای شست پا رایج ترین محل برای حمله نقرس است. این حمله ممكن است علی رقم درمان نقرس بازگشت كند. بنابر این حتی بعد از برطرف شدن نقرس به پزشك مراجعه كنید. زیرا در طول زمان به مفاصل ، تاندون ها وسایر بافت ها آسیب وارد می كند.
نقرس در انگشتان دست
افرادی ممكن است نقرس را با تجمع بلورهای اسید اوریك در مفاصل انگشتان دست تجربه كنند..برای تسكین درد در طول حمله ، باید مفصل درحالت كاملا استراحت و آرامش باشد.

نقرس در آرنج

همان طور كه گفته شد، نقرس در محل آرنج و زانو نیز ممكن است بروز كند. لطفا به بیرون زدگی استخوان آرنج در شكل توجه كنید.

روش تشخیص نقرس

زمانی كه بیمار با شكایت از دردهای تكراری ناشی از آرتروز به خصوص در ناحیه شست پا، قوزك پا و زانو مراجعه می كند، مورد آزمایش نقرس قرار می گیرد. مستند ترین آزمایش برای تشخیص نقرس بررسی بلور اسید اوریك در مایع مفاصل است كه از طریق نمونه برداری توسط سرنگ انجام می شود. البته این كار با بی حسی موضعی صورت می گیرد. زمانیكه مایع مفاصل گرفته شد، از نظر عفونت و بلو راسید اوریك مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. همچنین ممكن است آزمایش خون برای اندازه گیری اسید اوریك خون تجویز شود.

پیشگیری از حمله نقرس
نوشیدن كافی از مایعات مانع از بروز حملات نقرس و كاهش تولید سنگ كلیه در افراد مبتلا به نقرس می شود. تغییر در رژیم غذایی نیز كمك موثری به كاهش اسید اوریك خون كند. بدلیل اینكه ماده شیمیایی پورین در بدن تولید اسید اوریك می كند بهتر است از خوردن غذاهای غنی از پورین نظیر گوشت اندام ها(جگر، قلوه و مغز) ، جانوران سخت پوست دریایی اجتناب كنید. خوردن گوشت و غذاهای دریایی خطر حملات نقرس را افزایش می دهد. در حالیكه لبنیات احتمال ابتلا به نقرس را كاهش می دهد. كاهش وزن نیز می تواند خطر برگشت مجدد نقرس را كمتر كند.

درمان دارویی
برای درمان نقرس سه نوع دارو تجویز خواهد شد.
1-
داروهای مسكن مثل استامینوفن(تیلنول) وسا یر داروهای دردكش برای كنترل درد
2-
تجویز داروهای ضد التهاب مثل كلشی سین، كورتیكواستروئید و ....
3-
داروهایی برای كاهش اسید اوریك خون

 

لینک سایتهای مفید دیگر :

مرکز افزایش قد بالغین در ایران     فروشگاه بزرگ کیان سنتر      پایگاه تفریحی ایرانه روز    شبکه اجتماعی جمبوک

هرگونه سوء استفاده از نام پاک طب ، مدیران و متخصصین این مرکز به طور جدی پی گرد قانونی خواهد داشت . کلیه خدمات این پایگاه اینترنتی دارای فاکتور رسمی و همچنین کلیه رژیمهای ارائه شده ممهور به مهر پزشک با نظام پزشکی مشخص می باشد . پاک طب هیچ سایت دیگری ندارد. کلیه خدمات پاک طب در همین سایت  ارائه می شود .

....::::: Copyright 2009 - 2014 Pakteb.Com . All Rights Reserved For Parsian Negar Company ::::....